Test
Test
Test
Seria porażek MNiSW w sądach administracyjnych … . Skoro MNiSW nie może (nie te czasy) przyznawać swoich stypendiów „po uważaniu”, a z drugiej strony „nie odnajduje się” w ocenianiu kandydatów (seria przegranych), należy zaniechać robienia z MNiSW dobrego wujka, bez którego troski wybitni studenci kończyliby jak Janko Muzykant. Proponuję odebrać urzędnikom pieniądze podatnika dzięki, którym…
Na blogu „Robię habilitację” znalazłem link do ciekawego artykułu pt. „CK i pozorowanie norm prawnych„. Autor wskazuje w nich przypadki, w jakich CK komunikuje oczekiwania, dla których Autor nie znajduje podstaw w prawie powszechnie obowiązującym. Standard sztuki dziennikarskiej wymaga oddzielenia relacjonowania faktów od ich komentarza czy interpretacji. Także komunikaty CK powinny jednoznacznie wskazywać gdzie kończy…
Dlaczego warunki i sposób oceniania w uczelniach, warunki zaliczenia semestru lub roku mogą być regulowane jej prawem wewnętrznym, skoro od ocen z uczelnianych egzaminów zależą status studenta i związane z nim benefity finansowane ze środków publicznych? Dla porównania: Warunki i sposób oceniania, klasyfikowanie i promowanie uczniów oraz warunki przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów są sprawami, które…
Kandydaci powinni mieć równe szanse w rekrutacji na studia. Obecny system tego nie zapewnia – uważa rzecznik praw obywatelskich – donosi DGP. Wskazywałem na problem i rozwiązanie ponad rok temu. W braku przepisów przejściowych w ustawach uczelniom zostaje odwołać się do instytucji „kurii rekrutacyjnych”.
Wykreślenie z rejestru przedsiębiorców KRS spółki akcyjnej będącej dłużnikiem nie wyłącza ochrony jej wierzycieli na podstawie art. 527 i n. KC. Tak wynika z uchwały SN z 11 września 2013 r. III CZP 47/13. Więcej o niej w komentarzu dr D. Krajewskiego i mec. Krzysztofa Brysiewicza „Prawo spółek w orzecznictwie SN |(2013-2014) pod red. dr…
Szef KRASP prof. Wiesław Banyś na łamach DGP (27 lipca 2015 „Prawo na co dzień” s. III) podtrzymuje stanowisko KRASP dotyczące przesłanek zgody na drugi etat. W mojej ocenie nie jest ono oparte na brzmieniu art. 129 Prawa o szkolnictwie wyższym. Dlaczego? Opisałem to w Forum Akademickim.
Słusznie bowiem Sąd I instancji uznał, że brak pod decyzją pierwszoinstancyjną podpisów całego składu Komisji Rekrutacyjnej stanowi rażące naruszenie art. 107 § 1 kpa – stwierdził NSA w sprawie I OSK 1559/10 Fragment uzasadnienia: W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego w odniesieniu do członków organu kolegialnego, jakim jest komisja rekrutacyjna, warunek wynikający z art. 107 §…
Po utrwaleniu (w I OSK 1583/12 po I OSK 774/10) podziału decyzji z art. 207 ust. 1 PSW na sądowo zaskarżalne i niezaskarżalne, ale uznaniu że KPA odpowiednio o tu i tu stosujemy, należy skorygować ocenę dot. możliwości zaskarżania odmowy przyznania miejsca („pierwszeństwa”) w DS wyrażoną przed laty. ____ W uzas. postanowienia w sprawie III…
Zostało kilka tygodni by zrealizować nakaz ustawy nowelizującej odniesiony do art. 170f Prawa o szkolnictwie wyższym: Senat uczelni określa organizację potwierdzania efektów uczenia się, w tym: 1. zasady, warunki i tryb potwierdzania efektów uczenia się; 2. sposób powoływania i tryb działania komisji weryfikujących efekty uczenia się. Ponieważ jednocześnie art. 2 ust. 18n) stanowi: efekty uczenia się…